Karlovarské oplatky, porcelán, Becherovka

Karlovarské oplatky - historie

Už od roku 1856 připomínají tradiční karlovarské oplatky neopakovatelnou atmosféru slavných lázní. Jejich nadýchaná lehkost, jedinečná vůně a lahodná chuť zlákala už mnoho slavných osobností – na lázeňských oplatkách si pochutnával například ruský car Petr Veliký, Wolfgang Amadeus Mozart či známí básníci J. W. Goethe a F. Schiller.

Ačkoliv oplatky představují jednu z typických specialit Karlových Varů, o jejich počátcích toho moc nevíme. Prvním dokladem existence sladkých kulatých oplatek jsou dochované formy na pečení, tzv. oplatnice, z nichž nejstarší pochází přibližně z 2. třetiny 18. století. Voňavá pochoutka měla tehdy jen kolem 13 cm v průměru, už v té době ale byla různě zdobená. První písemnou zmínku o karlovarských oplatkách najdeme v průvodci po Karlových Varech z roku 1788. Svědčí o domácí tradici výroby oplatek, která se udržela ještě dalších osm desetiletí, než tu byla založena první skutečná oplatkárna.

Stalo se tak v 60. letech 19. století, kdy se poptávka po lázeňských oplatkách rozrostla natolik, že už ji samotná domácí výroba nedokázala uspokojit. Roku 1867 tedy vznikla firma Karl Bayer. U jejích kořenů stála Barbora Bayerová (za svobodna Naslerová), velká milovnice oplatek a zručná pekařka, která dokázala vyrobit neuvěřitelně křehké těsto. Pod jejíma rukama se firma utěšeně rozrůstala, stejně jako obliba teplých lázeňských oplatek. V úspěšném tažení dále pokračoval její syn a vnuk, důkazem čehož je i několik mezinárodních ocenění, například na světové výstavě v Paříži. Karlovarské oplatky se vyvážely do celé řady evropských zemí (mimo jiné do Španělska, Německa, Rumunska či Ruska) a firma se dokonce stala výsadním dodavatelem oplatek na císařský dvůr v německu a Rakousku-Uhersku.

Své čestné místo na výsluní popularity potvrdily lázeňské oplatky s koncem 19. století – počet oplatkáren vzrostl oproti roku 1888, kdy jich bylo v Karlových Varech pouze 8, na 22 v roce 1904. Výroba oplatek pokračovala nepřetržitě jak v období mezi válkami, tak i po roce 1945. Tradiční karlovarskou pochoutku si téměř v nezměněné podobě můžete při procházce lázeňskou promenádou vychutnat i dnes. Téměř 150 let jsou křehké oplatky nerozlučně spojeny s našimi největšími lázněmi a snad žádný návštěvník si nezapomene odvézt alespoň jedno balení s sebou domů. Aby jim pak lázeňské oplatky při každém kousnutí znovu připomněly kouzelné chvíle strávené v Karlových Varech.

zdroj : KVoplatky

Karlovarský porcelán

Thun 1794 a.s. je největší český výrobce porcelánu. Vyrábí užitkový, hotelový a limitované série  ozdobného porcelánu. Jedná se o specifický druh tzv. tvrdého porcelánu s vypalovací teplotou 1405 °C.Vysoká kvalita a osobitý design vycházející z více jak 200-leté tradice výroby porcelánu v Čechách zaručuje vysoký uživatelský standard pro naše zákazníky.  Sídlem společnosti je město Nová Role u Karlových Varů, které je nazýváno městem porcelánu.

zdroj : Thun

Becherovka

Becherovka je bylinný alkoholický nápoj (likér). Obsahuje karlovarskou vodu, kvalitní líh, přírodní cukr a specifickou nahořklou směs asi 32 bylinek a koření. Byla uvedena na trh v roce 1807.

Obsah alkoholu je asi 38 procent. Becherovka se pije studená, obvykle samotná, ale může se přidávat i do různých míchaných nápojů.

V dnešní době jsou v karlovarském závodě pouze dva lidé, kteří znají celé tajemství výroby Becherovky a nelze očekávat, že by je společnost veřejnosti někdy prozradila. Tito dva vyvolení jsou jediní, kteří smějí vejít do místnosti zvané Drogikamr (název užívaný ještě z doby Becherů), a kteří jednou týdně připraví směs mnoha druhů bylin a koření. Zhruba tři čtvrtiny bylin a koření pocházejí ze zahraničí, některé druhy rostou v okolí Karlových Varů.

Hotová směs je přesypána do pytlů z přírodního materiálu a na jeden týden ponořena do alkoholu, aby dokonale prosákla. Vzniklý extrakt se smíchá s vodou a přírodním cukrem a poté se vkládá do dubových sudů. Aby byl kontakt mezi náplní a sudem co největší, má každý z originálních ručně vyrobených sudů specifický oválný tvar. Materiál, dub, je důležitou podmínkou úspěchu, neboť Becherovce dodává něco ze své typické chuti a barvy. Becherovka zraje v sudech přibližně dva měsíce. Potom se obsah sudů slije a smíchá, než se naplní do láhví.

Zdroj: Wikipedie